PLAZON - NO terapia

Medicínsky prístroj PLASON je zariadenie, ktoré vyrába exogénny oxid dusnatý (.N=O).
Oxid dusnatý ako endogénna molekula sa stala najštudovanejšou látkou v posledných 10 rokoch.
NO je molekula mnohých tvárí, môže vystupovať ako signálna molekula alebo ako vazodilatátor, či ničiteľ bakterií a vírusov.
To už samo predurčuje použitie samotného prístroja Plason v klinickej praxi – od liečby nehojivých rán, preliežanín, cez diabetickú nohu, až po ničenie nádorov, či využitie v režime koagulátora alebo pre dezinfekciu.

Metóda NO-terapie ranových a zápalových patológií je úplne novou metódou a po prvý raz použitá v klinickej praxi.
Exogénny oxid dusnatý je plazmo-chemického pôvodu a je obsiahnutý vo vysoko a nízko-teplotných prúdoch plynu (od 4000 °C do 20 °C) vytváraných zo vzduchu prístrojom "PLASON“, ktorý je momentálne svetovým unikátom.

Terapeutická účinnosť exogénneho oxidu dusnatého (NO) je založená na jeho vlastnostiach, ktoré boli objavené na konci XX. storočia
- endogénny NO je multifunkčným fyziologickým regulátorom (Nobelova cena za medicínu za rok 1998) a prejavuje sa nasledovne:

  • - normalizácia mikrocirkulácie (na úkor vazodilatácie), antiagregačného a antikoagulačného účinku NO;
  • - priamy baktericídny účinok NO, ako aj nepriamy prostredníctvom peroxynitritu, tvoriaceho sa v tkanivách pri interakcii NO s superoxidaniónom (NO + O2- -> ONOO-);
  • - indukcia fagocytózy baktérií neutrofilmi a makrofágmi;
  • - aktivácia antioxidačnej ochrany;
  • - zvýšenie sekrécie protizápalových a proregeneračných cytokínov a faktorov angiogenézy;
  • - zlepšenie nervovej vodivosti (neurotransmisie);
  • - regulácia špecifickej a nešpecifickej imunity;
  • - priama indukcia proliferácie fibroblastov, rast krvných ciev, syntéza kolagénu, tvorba a dozrievanie granulocytárneho tkaniva, proliferácia epitelu;
  • - regulácia apoptózy a prevencia patologického jazvenia.

Hlavnou výhodou NO-terapie na rozdiel od väčšiny fyzikálnych a medikamentóznych faktorov liečby je vplyv polyfunkčného NO na všetky fázy zápalovo-regeneračného procesu, čo podmieňuje vysokú účinnosť liečby v rôznych medicínskych odboroch.
Ďalšou výhodou NO-terapie je možnosť lokálného vplyvu na patologické ložisko, čo umožňuje vyhnúť sa všeobecným vedľajším účinkom, ako napríklad pri použití nitropreparátov – medicínskych donorov NO.
Pridaním manipulátora prístroja k endoskopickým nástrojom, punkčným ihlám a drenážnym trubiciam môžeme opracovávať nielen otvorené ranové alebo vredové povrchy, ale aj hlboké ranové dutiny, priestory v pohrudnicovej a brušnej dutiny, dutiny pohlavných orgánov. Ďalšou výhodou NO-terapie je schopnosť exogénneho NO prenikať nielen cez povrch rany, ale aj cez neporušenú kožu a sliznice, t.j. možnosť, neinvazívneho účinku na hlbkové ložiská a neurovaskulárne zväzky.
A napokon, významnou prednosťou je možnosť kombinácie tepelného účinku na tkanivo vzdušnou plazmou s nasledujúcou NO-terapiou. Vysoká teplota vzdušných plazmových prúdov sa používa pri koagulácii povrchu rany a jej súčasnej sterilizácii, a rovnako sa pri hemo-, lymfo-, aero- i cholestáze ničia (odparujú) novotvary a veľké masy nekrotického tkaniva pri rezaní.

Na základe vyššie uvedeného je univerzálnosť (polyfunkčnosť) metódy NO-terapie pri liečbe rôznych ochorení, ktoré sú spôsobené zápalovými, deštruktívnymi, antiregeneračnými procesmi a cievnou dysfunkciou, ako aj sú spojené s polyfunkčnými vlastnosťami endogénneho oxidu dusnatého v tele a jeho účasťou na patogenéze a autogenéze rôznych ochorení.

INDIKÁCIE POUŽITIA PRÍSTROJA PLASON
1. Všeobecná a hnisavá chirurgia.
1.1. Pooperačné rany: hnisavé (profilaktika), rany pri nepriaznivých podmienkach (diabetes, rádio- alebo chemoterapia, oslabení pacienti, atď), otváranie sa švov.
1.2. Rozsiahle post-traumatické rany.
1.3. Hnisavé rany, abscesy, mastitída, hydradenitis, vredy, paraproctitis, hnisavý mediastenit, komplikované a nekomplikované formy eryzipelového zápalu, peritonit (zápal podbrušnice).
1.4. Trofické vredy venózneho alebo arteriálneho pôvodu, hnisavo-nekrotické poškodenia dolných končatín pri diabetese, dekubity.
1.5. Popáleniny (ľahké aj hnisavé).
1.6. Príprava k autodermoplastike, svalovej a kožno-svalovej plastike a prevencia odmietnutia transplantovaných štepov.

2. Onkológia:
radiačné rany, radiačný osteomyelitis, dlhodobo nehojivé rany, aj na pozadi radiácie a chemoterapie, otváranie sa švov, plastika mäkkých tkanív, radiačná fibróza, odstránenie (deštrukcia) nádorov kože, perinea, čeľustno-lícovej oblasti a ďalších oblasti, koagulácia povrchu rany s cieľom hemostázy a odstránenie nádorových buniek (ablácia

3. Traumatológia a ortopédia:
osteomyelitis fistúl, rany po sekvestrektómii, otvorené zlomeniny, atď.

4. Poľná chirurgia:
strelné poranenia, zranenia po výbuchu mín, strelné zlomeniny atď, poškodenie vnútorných orgánov.

5. Pulmonológia a ftiziatria:
nešpecifický a tuberkulózny empyém pleury, nešpecifický a tuberkulózny zápal priedušiek, fibrózno-kavernózna a infiltratívna tuberkulóza a osteo-artikulárna tuberkulóza atď.

6. Gynekológia:
ektópia (pseudo erózia) krčka maternice, genitálne kandilómy, pooperačné rany, hnisavo-zápalové ochorenia parametria maternice a jej príveskov, tubárno-peritoneálna neplodnosť, zachraňujúca chirurgia vajcovodov, vaječníkov, rekonštrukčno-plastická chirurgia po myomektómii, endometrióze atď.

7. Gastroenterológia:
vredy žalúdka a dvanástorníka, erozívna gastritída a ezofatit, črevné fistuly, cysty pankreasu pri pankreatitíde atď.

8. Dermatológia:
vredy na pozadí vaskulitídy a angiopatie, dermatitída, ekzémy, palmárna a plantárna psoriáza, sklerodermia, plochý lišaj (lichen planus) atď.

9. Stomatológia:
paradentóza, zápal ďasien, aftózna a herpetická stomatitída, ulcerózna stomatitída po protéze, pri plochom lišaji (lichen planus) atď.

10. Otolaryngológia:
jazvy hrtana a priedušnice, akútna stenózna laryngotracheobronchitída, faringostómia, tracheostómia, sínusitída rôznej lokalizácie (vrátane polypóznej), zápal hltana, angína, akútna paratonzilita, stav po tonzilektómii alebo lakunotómii mandlí, flegmón krku, nádcha, akútny a chronický zápal stredného ucha, bakteriálny zápal stredného ucha, stav po tympanoplastike, neurosenzórna strata sluchu, krvácanie z nosa, operácie z dôvodu chrápania atď.

11. Oftalmológia:
erózia, invazívne poškodenie a popálenie rohovky, popáleninová ischémia spojoviek.


Copyright 2011, powered by PROPAG, s.r.o.